Začiatky projektu YogaPit siahajú niekde do roku 2010, aj keď ešte nie pod týmto dnešným názvom. Vďaka pokynu Šrílu Prabhupádu propagovať túto filozofiu všetkými spôsobmi a technológiami, ktoré sa ukážu ako praktické, som sa začal snažiť šíriť tohto učenie online.
Facebook stránka Reinkarnacia.sk ešte neexistovala, bol som však administrátorom stránky Vodné bongo, čo bolo jedno z mojich už dosluhujúcich „hobby“. Keďže sám som už od cca. 2009 neintoxikoval, táto stránka prestávala mať pre mňa zmysel a začal som ju využívať na šírenie prvých článkov, ktoré som napísal na novovytvorený blog www.reinkarnacia.sk. Postupne som fanúšikov Vodného bonga pozýval na novú Facebook stránku, a v krátkej dobe sa tam pridalo vyše 3000 ľudí. Dá sa teda povedať, že pôvodné jadro FB Reinkarnácie boli priaznivci tejto indickej omamnej rastliny 🙂 Podobne ako hippies v USA v 70. rokoch, aj títo slovenskí huliči uprednostňovali alternatívny spôsob života, neuznávali materialistický systém a pod. Prvých bhaktov, t.j. praktizujúcich vedomie Krišnu vďaka Facebooku spája práve spojitosť s touto skupinou.
Pravidelným prispievaním citátov, obrázkov a článkov sa základňa fanúšikov Facebook stránky a blogu stále rozrastala. Zlomový bod v prudkom raste fanúšikov mala na svedomí Facebook aplikácia „Čo budeš v budúcom živote“, ktorá generovala výsledky a fiktívne % „karmy“, aby takýmto virálnym spôsobom pritiahla nových záujemcov a followerov. A tak sa aj stalo. V priebehu cca. dvoch týždňov pribudlo vyše 100.000 fanúšikov, ktorí boli zvedaví, čo budú v budúcom živote formou tohto jednoduchého kvízu. Tým však, že boli viacmenej náhodní, heterogénni, a reálne sa o východné filozofie nezaujímali, iba ich pritiahol tento trik, tá pravá práca s ich kultiváciou a nenásilným oboznamovaním s védskou filozofiou iba započala.
Príspevky som sa snažil pridávať v duchu pozitívnych citátov, a sem tam medzi to som pridával védske verše z Bhagavad-Gíty, či iných védskych zdrojov. Práve týmto tzv. bridge preachingom, ktorý je základom tradície kázania vaišnavizmu už od nepamäti, sa podarilo postupne zoznámiť desiatky tisíc ľudí s týmto učením nenápadnou formou.
V tej dobe som sa snažil pomáhať „Krišňákom“ na Slovensku (ISKCON), keďže ako jediní sa ako tak snažili šíriť a praktizovať toto učenie, ale prakticky im to veľmi nešlo a mali maximálne tak pár nových ľudí ročne, ktorí sa o to začali zaujímať. Spolu s pár „oddanými“ sme organizovali prednášky, kam častokrát prišli desiatky nových mladých ľudí. Postupne sa takto vyformovala prvá generácia nových praktizujúcich (bhaktov) a v prvých pár rokoch ich počet narástol odhadom na 30-40. Takto sa rady krišňákov rozrástli o novú krv a priniesli trochu čerstvého vzduchu do inak skostnatenej komunity tejto sekty.
Za tých pár rokov som vyvíjal aktivitu nejak ich zreformovať, keďže som bral (a stále beriem) ako moju povinnosť dávať pozor na to, kam a do akého prostredia nových ľudí privediem a či je to priaznivé pre ich sebarealizáciu a duchovný rozvoj. Niektoré veci sa mi podarili dosiahnuť, ale kľúčové zmeny boli zablokované vedením tejto sekty, ktorá sa drží veľmi staromódneho prístupu pochádzajúceho z 70-80. rokov 20. storočia, a po odchode ich zakladateľa Šrílu Prabhupádu sa nedokázali prispôsobiť ani myslením ani metódami novej dobe, pričom práve naopak, ich snaha využívať túto filozofiu na udržanie si vplyvu, moci a cirkevnej inštitúcie (ISKCON) mi postupne otvárali oči, že tadeto cesta nevedie. Hlbšie naštudovanie si ich histórie, kde som zistil, že ich guruovia neboli nikdy poverení Prabhupádom, a nie sú tak v autorizovanej postupnosti a ich rôzne škandály, ktoré obvykle skrývali pod koberec, boli poslednou kvapkou a v roku 2018 som ich prestal podporovať a nových ľudí som nasmeroval výhradne už len na svoj projekt YogaPit. Väčšina ľudí, ktorá ku Krišňákom prišla cezo mňa nasledovali môj príklad, až na pár výnimiek, ktorí bohužiaľ ostali tak brainwashnutí, že do dnešného dňa zatvárajú oči pred temnou históriou a praktikami tejto sekty.
Od roku 2018 sa počet nových ľudí vyšplhal na vyše 100, čím sme prevýšili kvantitou aj kvalitou ISKCON, keďže sa moje tempo šírenia tejto filozofie nezastavilo, ale naopak noví členovia, už teraz nebrzdení žiadnou formálnou inštitúciou mohli naplno zamestnávať svoj entuziazmus v našich projektoch. Aj vďaka tomu sa stále pridávajú noví ľudia rýchlym tempom, čomu sme prispôsobili aj programy, stretká a pod.
Najskôr sme organizovali vlastné prednášky v centre OpenMind, ktoré som spoluvlastnil, ďalej v prenajatom yoga centre v Trenčíne každé tri týždne, až napokon sme zakotvili vo „vlastnom“, prenajatom priestore v Bratislave, kde mávame stretnutia 2x do týždňa. Okrem toho organizujeme aj lokálne stretká v Nitre, Trenčíne, v Košiciach, či Brne. Fotky z našich akcií nájdete na našom Instagrame. Na našom Discord chate zas mávame pravidelné online programy počas týždňa.
Medzitým sa kázanie online zefektívnilo, čo sa týka dosahu, kvality ale aj kvantity, a k pôvodnej Facebook stránke Reinkarnacia sa pridružila aj nová stránka Namasté, ktorú sme neskôr zlúčili s ďalším našim projektom Evolúcia vedomia a novým projektom Védy.sk, kde máme vlastnú online knižnicu kníh, Instagram, Facebook, Spotify podcasty, Youtube či Tiktok. Všetky naše online projekty nájdete v tomto rozcestníku.
Spolu tieto sociálne siete majú vyše 550.000 fanúšikov, čo nás robí leadrom na Slovensku čo sa týka duchovného obsahu a sebarealizácie a sme schopní šíriť tieto pozitívne myšlienky medzi širokú masu ľudí na Slovensku, ale aj v Česku.
Táto nová generácia má veľkú zodpovednosť. Tí, ktorí pochopili toto učenie a dokážu oceniť jeho hodnotu, by sa mali zapojiť do spolupráce a nezištným spôsobom sa snažiť šíriť ho, po vzore Šrílu Prabhupádu, predchádzajúcich ačárjov, či niektorých jeho žiakov. Netreba sa spoliehať na to, že je tu nejaká inštitúcia (materialistická cirkev) ako ISKCON , ktorá sa tvári, že má na túto filozofiu monopol, obzvlášť, keď si už dávno neplní svoj účel a naopak, zdeviovala na úroveň obyčajnej sekty.
Spôsobom ako robiť sankírtan je nekonečne veľa. Efektívny kazatelia však budú používať inteligenciu a prispôsobovať toto šírenie mieste, času, okolnostiam a publiku, aby dokázali reflektovať tieto faktory a docieliť tak čo najefektívnejší výsledok. Nestačí mechanicky opakovať zaužívané stereotypy „kázania“, len preto, aby tento opakovaný zvyk priniesol komfort a mentálne zmyslové uspokojenie cirkevníkom, ako to história všetkých náboženstiev bohužiaľ ukazuje.
Správne vykonávaný sankírtan sa pozná podľa toho, že prináša výsledky. Privedením nového človeka k tomuto vznešenému učeniu to však zďaleka nekončí. Je potrebná kultivácia a spolupráca všetkých záujemcov, aby táto misia mohla prosperovať a rozvíjať sa.
O samotnej filozofii sa dočítate viac v našich článkoch, a pre nováčikov odporúčame začať na našom blogu sériou Teória všetkého.
Zatiaľ žiadne komentáre.