späť

Bhíšma Pančaka začína

Bhíšma Pančaka začína

pôst + odchod Šríla Gaura Kisora Dasa Babaji

Posledných 5 dní mesiaca Kartik je tradične známych ako Bhíšma Pančaka alebo Višnu Pančaka. Starý otec Bhíšma sa týchto päť dní pôstil a pripravoval sa vzdať svojho tela. V Hari Bhakti Viláse sa hovorí, že ak je človek schopný, mal by dodržiavať pôst od určitých potravín na Bhíšma-pančaka pre potešenie Pána. Pôst by sa mal začať spomienkou na Bhíšmadéva v deň ékádaší a mal by sa skončiť purnimou (splnom mesiaca). Padma Purána hovorí, že človek takto teší Pána a robí takouto askézou duchovný pokrok.

Pán Krišna bol veľmi potešený Šrílou Bhíšmou a súhlasil, že dá svoju čistú lásku tým šťastným dušiam, ktoré ospevujú, načúvajú, čítajú, uctievajú a postia sa počas týchto piatich dní.

Keď človek dodržiava Kartik-vrata, mal by ho posledných päť dní zintenzívniť. Najlepší spôsob, ako dodržiavať Kartik-vrata, je zdržať sa konzumácie obilnín po celý mesiac a posledných päť dní piť iba mlieko alebo vodu. Ak niekto jedáva obilniny počas mesiaca, mal by sa im posledných päť dní vyhýbať. Tiež by sa malo jesť iba raz denne, ideálne až večer. Toto je správny postup (pre prísne dodržiavanie).

Tento päťdňový pôst je ťažký pre ľudí, ktorí to s bhakti nemyslia vážne. Ak niekto dodržiava tento pôst, má sa za to, že dodržiaval všetky ostatné pôsty, pretože je veľmi záslužný a oslobodzuje človeka od veľkých hriechov. Nasledovaním týchto dní pôstu Bhíšma Pančaka človek získa úžitok zo všetkých pôstov obdobia Čaturmasya, ak ich nebol schopný dodržiavať. Preto by sa mal každý veľmi snažiť pôstiť sa počas týchto posledných piatich dní mesiaca Kartik.

Šríla Súta Goswámi hovorí v Padma Puráne, Uttarakhanda: „Tento oslobodzujúci pôst nepoznajú ani polobohovia. Ak niekto počúva, čo som povedal a postil sa týchto päť dní, aj keby mal sex so sestrou, dcérou, matkou atď., oslobodí sa od tohto hriechu. Aj keď niekto pozorne počúva toto rozprávanie, dosiahne šťastie. Znovu a znovu vám hovorím pravdu, že tento pôst by sa mal držať v tajnosti a neustále v ňom pokračovať – taký človek určite dosiahne oslobodenie.“

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

0 komentárov