späť
Kázanie

Ako vidieť jednotu v rozmanitosti

Prepis online prednášky od Navina Nirada das

Som rád, že som tu s vami. Dnes budeme preberať verš zo Šrímad Bhágavatamu

 

Śrīmad-bhāgavatam 1.2.11

vadanti tat tattva-vidas
tattvaṁ yaj jñānam advayam
brahmeti paramātmeti
bhagavān iti śabdyate

Učení transcendentalisté, kteří znají Absolutní Pravdu, nazývají tuto neduální podstatu Brahman, Paramātmā nebo Bhagavān.

 

Význam

Absolutní Pravda je současně subjekt i objekt. Není zde kvalitativní rozdíl. Brahman, Paramātmā a Bhagavān jsou proto kvalitativně jedno a totéž. Stejnou podstatu realizují studenti Upaniṣad jako neosobní Brahman, Hiraṇyagarbhové neboli yogīni ji realizují jako lokalizovanou Paramātmu a oddaní jako Bhagavāna. Bhagavān, Osobnost Božství, je konečnou a nejvyšší realizací Absolutní Pravdy. Částečnou reprezentací Osobnosti Božství je Paramātmā, a neosobní Brahman je oslnivá zář této Osobnosti Božství. Dá se srovnat se zářícími slunečními paprsky, které vycházejí z boha Slunce. Méně inteligentní studenti výše zmíněných škol se někdy přou o to, která realizace je nejlepší. Dokonalí znalci Absolutní Pravdy však dobře vědí, že každý z těchto tří aspektů Absolutní Pravdy je pouze různým druhem pohledu na tentýž objekt. Rozdíl je jen v zorném úhlu. V první śloce první kapitoly Bhāgavatamu jsme se již dozvěděli, že Nejvyšší Pravda je soběstačná, vědomá a oproštěná od iluze relativity. V relativním světě se vědoucí liší od věděného. V Absolutní Pravdě je to však jedno a totéž. V relativním světě je vědoucím živá bytost a věděným je nehybná hmota. Živá bytost je vyšší a hmota nižší energie. Z toho plyne dualita mezi vyšší a nižší energií. Na absolutní úrovni je však vědoucí i věděné součástí stejné vyšší energie. Z nejvyššího energetického zdroje vycházejí tři druhy energie. Není rozdíl mezi energií a jejím zdrojem, existují však různé kvality energie. Absolutní říše a živé bytosti jsou součásti vyšší energie, zatímco hmotný svět je energií nižší. V kontaktu s nižší energií podléhá živá bytost iluzi, vlivem které se pak ztotožňuje s nižší energií. Proto v hmotném světě existuje pojem relativity. V Absolutním tento pojem nenajdeme, neboť tam není rozdílu mezi vědoucím a věděným. Vše je tam na absolutní úrovni.

 

Seminár

Toto je slávny verš zo Šrímad Bhagavatamu z prvého spevu. Šríla Prabhupada žiadal členov GBC, aby chodili do Mayapuru každý rok a požiadal ich aby počas 15 dní diskutovali jednu tému. Čo myslíte aká to je téma? Je to jednota v rozmanitosti. Nežiadal ich aby diskutovali o ekonomike, politike a rôznych ďalších veciach, ale požiadal ich aby diskutovali jednotu v rozmanitosti. Je to široká téma a môžeme sa na ňu pozrieť z rôznych uhlov.

Takže začnime od seba pretože sme najbližšie sami sebe a najlepšie si ukážeme príklady na sebe samých. Vo východnej filozofii sa začína Bohom a zostupuje sa nižšie k živej bytosti a v tej západnej perspektíve sa začína od živej bytosti a malo by sa smerovať k Bohu, čiže je to len taká rozdielna metodológia prístupu. Podobne ako má naše telo rôzne časti ako hlava, ruky, nohy atď., a rôzne tieto súčasti vytvárajú celé naše telo. Je tam jasná veľká rozmanitosť, ale zároveň je tam jednota. Síce existuje ako keby rozmanitosť v tých rôznych častiach tela, ale tie časti tvoria jednu entitu, jednu bytosť, a tá bytosť má jeden zámer. Keď sa pozriete na svoju ruku, tak môžete tam vidieť prsty a každý z nich má rozdielnu veľkosť a tvar a mierne rozličné funkcie v používaní. Dokopy tvoria ruku, čo je pre nás veľmi užitočný nástroj. Ako by sme teda mohli porozumieť tej rozličnosti v jednote? Aký príklad bol vo výklade od Prabhupádu, čo sme si čítali, viete aký to bol? Môžete povedať alebo napísať do chatu.

Áno, je tam uvedené Slnko a sú tam tri stupne realizácie a sú to lúče, planéta a Boh tej planéty. Takže tie lúče sú prirovnané k brahmanu, čo je všeprestupujúca žiara Pána. Planéta Slnka je prirovnaná k Paramátme, čo je lokalizovaný aspekt Pravdy, ktorý sídli v každej živej bytosti a Bhagaván je prirovnaný k Bohu tej planéty a je to vládnuce Božstvo. Takže aj keď sú kvalitatívne rovnaké, tak kvantitatívne sú rozdielne.

Tu v Houstone je ráno, 8:20, len teraz vyšlo Slnko, čiže slnečné lúče prechádzajú cez okno do mojej izby a teda hovorím, že Slnko je v mojej izbe. Ale skutočne je Slnko v mojej izbe? Pretože by som tu nemohol asi byť, zhorel by som (smiech). Takže aj keď sme rovnakej kvality s Bohom ako duša, ale naša kvantita je veľmi zanedbateľná, sme len malé čiastočky. A Krišna, ktorý je nekonečne veľký, tak nekonečne veľa rôznych živých bytostí sa z Neho expanduje. Verš z Mahábháraty hovorí, že bez toho, aby sme prijali, že Pánova povaha je nepochopiteľná, Ho nemôžeme pochopiť. Ako môže byť osoba všade a zároveň tam nebyť? Je to veľmi špecifické. Pre nás je to nepochopiteľné, pretože naše mysle či mozgy sú veľmi malé a sme zvyknutí rozmýšľať len takým jednosmerným, lineárnym spôsobom.

Dnešná téma ale nie je o troch rôznych podobách Najvyššieho, toto bol len taký úvod, dnešná téma je tá jednota v rozmanitosti. Takže aj v našom tele môžeme vidieť, že je tá rozmanitosť, tá jednota v rozmanitosti a aj keď sú to navonok akoby protiklady tak môžeme vidieť, že fungujú v harmónii. Keď si jedna časť toho tela bude myslieť, že je niečo viac a bude sa snažiť privlastniť si tú rôznu energiu toho tela a zanedbávať ostatné časti, tak vznikne nerovnováha a bude to problém.

Podobne aj v našom spoločenskom konštrukte ak si jedna časť bude myslieť, že je viac ako druhá alebo niektoré budú zanedbávané, tak vzniknú problémy a nerovnováha. V tých rôznych spoločenských zriadeniach, ktoré boli v minulosti vznikla nerovnováha lebo napr. komunisti si mysleli, že šúdrovia, pracujúca trieda bola najdôležitejšia, v kapitalizme vajšiovia, obchodníci, a toto všetko vyvolalo tú nerovnováhu. Môžete sa opýtať, že tí brahmani, tá intelektuálna trieda, že do čoho ako keby oni patria, pretože vám môžu pripadať ako takí anarchisti, pretože sú príliš nezávislí, že myslia iba na seba a nie sú závislí na iných triedach, či vplyvoch. To, že sú takí nezávislí je tým, že rozumejú tým rôznym zákonom Boha a dharmy a preto koniec koncov sú v harmónii s celým tým systémom.

Takže v takej tradičnej spoločnosti si ľudia vážia tradičný spôsob života, tu harmóniu a nechcú ju zmeniť, a v tej modernej spoločnosť ľudia vravia, že zmeňte všetky pravidlá, všetko treba zmeniť a tá konštantná zmena je tá skutočná stabilita. Potrebujeme nejakú tradíciu, nejaké tradičné hodnoty, na ktorých by sme vedeli postaviť našu spoločnosť, ale zároveň potrebujeme inováciu a spôsob ako aplikovať tie univerzálne princípy vzhľadom na miesto, čas a okolnosti to môžeme prispôsobiť tak, aby sme vedeli aplikovať tie princípy.

Pamätáte keď sme minule diskutovali rozdiel medzi princípom a detailom? Pamätáte, čo je tá hlavná charakteristika princípu a ako to rozoznať čo je princíp? Chápem, že je nedeľa popoludní a mali ste pravdepodobne dobrý obed a ste oddýchnutí a nepamätáte si príliš z toho čo sme pred týždňom diskutovali, ale toto sú základné body čo by si mal človek pamätať, že čo je charakteristika princípu.

Odpoveď: Princíp sa nemení, ostáva stále rovnaký.

Absolútne presne, ďakujem. Takže princíp je stále rovnaký a nikdy sa nemení. Tým pádom je to jednoduché. A čo je známkou detailu? Detail sa vždy mení a prispôsobuje tej situácii. Takže je veľmi podstatné pre nás vedieť rozdiel medzi princípom a detailom, pretože sa môže stať, že si to budeme zamieňať, detail za princíp a naopak a tým pádom to bude celé otočené. Takže áno, potrebujeme tú jednotu a tú tradíciu, ale zároveň potrebujeme tú inováciu a rozmanitosť, aby sme mali schopnosť sa prispôsobiť a boli sme prístupní a mali nejaký vplyv na naše publikum, ktorému kážeme.

Musíte poznať vaše publikum. Teraz ja rozprávam k ľuďom zo Slovenska, to je moje publikum a o dve hodiny budem na farme v Houstone a budem mať za publikum nejakých mladých ľudí z tej oblasti a o 3 hodiny budem interagovať s indickou kongregáciou z Austinu. Toto učenie, o ktorom teraz rozprávam sú slová Pána Krišnu z úst Šukadéva Goswámího. Ale tie príklady, tie analógie sú rôzne, pretože to moje publikum je tiež rôzne a musím byť schopný to vedieť odkomunikovať zrozumiteľným spôsobom, ku ktorému sa bude vedieť to publikum vzťahovať. Keď hovorím k indickému publiku, tak poviem len, že Krišna toto vraví a preto to je pravda a oni to budú akceptovať. Keď ale budem hovoriť k nejakým eko-ľuďom a poviem, že to hovorí Krišna, tak povedia, že no toho nepoznám, neviem kto to je.

Svet trpí kvôli nevedomosti. Prebiehajú rôzne žabomyšie vojny medzi rôznymi skupinami. To sa deje na všetkých leveloch, či už politických, ekonomických a aj duchovných, lebo sú tam rôzne záujmy a pohľady na vec. A tieto názorové rozdiely vytvárajú napätie. Je napätie zlá vec?

Odpoveď: Podľa okolností.

Okej. Moja úloha nie je dať vám všetky odpovede, ale podnietiť vás rozmýšľať, nie iba špekulovať. Vedieť si spomínať čo sme preberali, čo sme počuli na prednáške a čo sme zažili. Je tu ďalšia odpoveď k otázke k napätiu, že „keď ma stres dostane ku Krišnovi, tak fajn.“

Áno, vaše odpovede sú správne, je viac ako len jedna správna odpoveď, pretože bez napätia sa nič nedeje. Môžete byť nejaký hipík a povedať si, že je to iba o láske, mieri a kvetoch, ale v skutočnosti potrebujete nejaké napätie, impulz, či katalyzátor, aby sa nejaké zmeny mohli udiať. Aj v San Franciscu sú ešte stále také rôzne skupinky, ktoré sú iba o tej láske, mieri a šťastí. Oni vám povedia, že napätie je zlá vec, že my riešime len nejakú hudbu a umenie, ale nie je v tom nejaké napätie? Pozrite na obraz za mnou, je jasné, že tam je nejaké napätie, nejaký kontrast medzi svetlými a tmavými farbami a podobné to je aj v hudbe. Takže musím tam byť harmónia a nejaká jednotnosť toho zámeru, tej celej scenérie. Keby tam boli len kontrasty a žiadna harmónia, tak by to bolo len také éterické. Takže pokiaľ je tam príliš veľa rozmanitosti a nie je tam tá jednota, tak je v tom zmätok a človek sa k tomu nevie vzťahovať, je to ako impersonalizmus a zas, keby je tam iba jednota a žiadna rozmanitosť, že len jeden zvuk, či farba, tak tiež je to také impersonálne. Keď sa pozrieme do sveta, tak vidíme veľa rozmanitosti, pretože Krišna miluje rozmanitosť, rozmanitosť je matka užívania. Keby všetko, čo ste ochutnali bolo iba sladké, tak by to bolo nudné, chcete mať rôzne textúry a chute atď.

Čo je najvyššou formou chuti a skúsenosti? Je to čistá láska ku Krišnovi, ktorá obsahuje rôzne typy chuti a rozmanitosti a rôznych vzťahov. Ak chceme žiť plný a šťastný život, mali by sme sa snažiť prísť na to, ako môžeme získať túto préma bhakti, čistú lásku ku Krišnovi. Znamená to prísť na vyššiu úroveň chápania. Pretože na materiálnej úrovni môžeme vidieť, že sú stále boje medzi protikladmi a rôzne konflikty skupín a každý zápasí o pozornosť. Prečo? Lebo tam sú vlastné motívy, ego, sebeckosť. Pretože tým motívom je vykorisťovanie a nadvláda nad ostatnými. A na duchovnej úrovni je Rádha a Krišna, Najvyššia Božská Osobnosť v Jeho pôvodnej podobe a tiež to zahŕňa nejaké rozdielnosti, variácie a nejaké napätie. Aj keď tam je rozmanitosť a napätie, nie je to založené na sebeckosti, ale práve na tom tešení a slúžení tomu druhému, tak je to maximálne uspokojivé a vytvára to pekne prostredie pre všetkých. Verte tomu alebo nie, keď spravíte pokrok v Krišna vedomí, tak zrazu pocítite mier, nebudete vidieť tie rôzne rozdielnosti a budete mať harmóniu vo vzťahoch dokonca aj s ľuďmi, s ktorými by ste ju za iných okolností nemali.

Bhaktivinód Thákur predpovedal, že príde deň keď sa aj Rusi, Nemci, Slováci, Česi či Afričana stretnú a spoločne budú spievať sväté meno a sa spolu združovať a teší sa na deň kedy sa tak stane. Aj Šríla Prabhupáda rozumel tej úlohe pozitívneho napätia a využíval jej princípy, pretože bol áčárya a rozumel vzájomnosti rôznych vzťahov medzi tradíciou a inováciou a môžeme vidieť, že veľa rôznych ľudí z rôznych častí sveta spolu slúžia v jednote. Ja si rád dám svoje lassagne, ale nevadí mi, keď niekto si dá nejaké ruské jedlo, či kičrí, podstatné je, že je to slúženie prasádam, je to obetované jedlo. Mali by sme byť radi, že aj ostatní ľudia sú radi alebo šťastní ich vlastným spôsobom a podľa ich chuti, pretože Krišna je neobmedzený a On sa prejavuje tiež v rôznych chutiach.

Vravel som vám o majiteľovi jednej zmrzlinárne v San Franciscu? Veľmi známa značka zmrzliny Ben and Jerry’s. Stretol som toho majiteľa v športovom aute a na jeho evidenčnej značke bolo Ben and Jerry’s. Dal som mu Bhagavad-gítu a Vedecké poznanie duše. Pozrel na mňa a povedal, že „hej ja som kresťan.“ Povedal som mu, že Boh prichádza v rôznych chutiach. Začal sa smiať, pretože tá značka Ben and Jerry’s je známa tým, že vymýšľa stále nejaké nové príchute a prezentujú sa ako veľmi inovujúca firma. Nemohol teda povedať, že Boh prichádza len v jednej chuti a že je iba Ježiš a musel a priznal, že dáva to zmysel, lebo som spravil tú analógiu, ktorú si on vedel vysvetliť a pochopiť tým, že som preložil ako keby Šrímad Bhagavatam do reči zmrzliny. Dal mi 50 dolárov a potom prišiel na prvé premietanie nového filmu Haré Krišna aj so svojou ženou. Ten jeho obchod je na križovatke, ktorá je ako keby najznámejšie miesto a ja som tam rozdával tisíce a tisíce kníh. Aj tým, že on je kresťan a snaží sa byť misionárom a ísť do Afriky, tak oceňuje Prabhupádove knihy a to, čo sa snažíme spraviť. Keby som ale na neho išiel tak, že toto hovorí Krišna, tak by mal asi problém to prijať, ale tým, že som to preložil do jeho jazyka, tak to dokázal nejakým spôsobom oceniť.

Prečo hovoríme o tomto? Pretože vy by ste mali spraviť rovnakú vec a nie len dnes, ale aj budúci týždeň a rok, pretože tých ľudí, ktorých stretnete vo svojom živote za rôznych situácii, tak by ste mali byť schopní im odprezentovať túto filozofiu takým spôsobom, aby to dokázali prijať a oceniť. Práve preto, že som bol schopný prispôsobiť ten detail, on dokázal pochopiť samotný princíp tej lásky a služby Bohu, mal som otvorenú myseľ a dokázal som prispôsobiť tieto detaily pre jeho dobro.

Napätie nie je zlé, ale príliš veľa napätia sa môže zlým stať. Naše telo nemôže fungovať bez nejakého napätia a plniť si svoje funkcie, čiže stále tam to napätie, ale musí to podliehať harmónii a plniť účel celku. Keď máte v strede záujmu Krišnu a slúžite, tak sa všetko dá do rovnováhy. Ale keď dám seba do centra, moje záujmy, čo sa mne páči a nepáči, tak vznikne napätie a vojna.

Takže toto boli moje nejaké postrehy na širokú tému jednoty v rozmanitosti. Toto by malo práve podnietiť ten váš proces rozmýšľania o tejto téme, pretože je to naozaj veľká téma a dokonca môžete napísať 5, 10 tisíc slovnú esej alebo si spraviť PhD. na túto témum lebo je to veľmi obsiahle a môžete sa na to pozrieť z rôznych uhlov pohľadu. Pamätajte si jednu vec, Krišna prichádza v rôznych chutiach. Krišna je všepríťažlivý. Preto uctievame Krišnu, pretože je vrcholne príťažlivý a taký, že Ho môžeme milovať. Niektorí ľudia idú do prírody a tam sa snažia vidieť tú Virat rúpu a povedia si, že „Óoo, aká obloha, aké stromy, či more“ a takto sa snažia oceňovať Boha. Iní sa zase snažia praktikovať tú jóga meditáciu a snažia sa nájsť Naddušu vo svojom srdci meditáciou a nasledovať jej hlas. A niektorí jednoducho chcú ponúknuť svoju lásku a oddanosť v službe Najvyššej dvojici Šrí Šrí Rádha Krišna.

Samozrejme existuje tu hierarchia. Perfektný, viac perfektný a najperfektnejší. A mali by sme byť schopní ich oceňovať a podporovať všetky tieto rôzne typy ľudí, ktorí praktikujú, aby pokračovali v tomto procese, pretože ultimátne na konci môžu dosiahnuť bhakti a čistú nepodmienenú oddanosť Šrí Šrí Rádhe a Krišnovi. Ale keď vďaka nejakej vlastnej neistote budeme ostatných kritizovať alebo odhovárať od tej ich cesty alebo zamerania, tak ich to naozaj dezinšpiruje a môžu s tým skončiť. Šríla Prabhupáda spomenul, že aj keď nejaký opilec dokáže prísť k nejakej realizácii, že Krišna je tou chuťou vína, tak môže spraviť nejaký pokrok (smiech). Nejaké otázky, či komenty?

Komentár: Na Kurukšetre bolo veľké napätie, ktoré prinútilo Arjunu premýšľať.

Odpoveď: Presne, môžeme byť vďačný tomu, že to napätie tam bolo, pretože vďaka tomu máme Bhagavad-gítu a na jednej strane je to tragédia, a na druhej požehnanie. V našom živote je veľa takých rôznych mini tragédii a môžeme ich vidieť ako koniec sveta, alebo sa z nich poučiť a využiť ich ako taký urýchľovač vlastného pokroku. Ďakujem. Nejaké iné otázky, komenty?

Otázka: Bhaktisiddhánta Saraswatí Thákur spomínal, že nemáme mať sympatiu k nepravde, ale niekedy musíme akceptovať ľudskú nevedomosť, impersonalizmus. Je to jednoduché s cudzincami, ale nie je to jednoduché s ľuďmi, ktorí sú v našom živote dlhšie. Ako nájsť harmóniu a jednotu v tomto prípade? Mali by sme akceptovať nevedomosť, ale nevytvoriť osobnú sympatiu k nej?

Odpoveď: My nerobíme kompromisy v našej filozofii. Rozumieme ale, že každá živá bytosť má miniatúrnu nezávislosť. To je dar od Krišnu. Môžu ju použiť alebo zneužiť a môžu si s ňou robiť čo len chcú. Takže nemôžme zmeniť názory ľudí, ich viery alebo životy. Ale môžeme sa rozhodnúť ako budeme s týmito problémami narábať, ako budeme interagovať s týmito ľuďmi. Ak sú to iba ľudia na ulici, tak sa im môžeme ľahko vyhnúť, ale ak to je niekto z vašej rodiny, tak musíš nájsť spôsob ako s nimi pracovať alebo nájsť spôsob akoby sa im tiež nejak vyhnúť, ale aby zároveň ostal ten vzťah funkčný. Šríla Prabhupáda mal veľmi silné alebo ťažké filozofické debaty. Ale tým, že ľudia sa cítili zároveň ním takí milovaní a že ich rešpektoval tak cítili, že ten človek je skutočný a autentický a že sa zaujíma o ich problémy aj keď majú oni inú filozofiu, dokázali to od neho prijať. Takže ak ich do nejakej miery dokážeme rešpektovať, tak vedľajším produktom bude, že dokážu nejakým spôsobom prijať to, čo hovoríme. Aj keď nemusí to uznanie od druhej osoby priamo prísť vždy, tak každopádne Krišna to oceňuje a vníma a nejakým spôsobom nás odmení za naše úsilie, že to vôbec skúšame.

Otázka: Ako sa naučiť čo najlepšie logicky ľuďom podať filozofiu podľa miesta, času, okolností, aby to bolo účinné?

Odpoveď: Prvá vec je čítať knihy od Šrílu Prabhupádu každý deň veľmi pozorne. Môžete meditovať nad tým, že čo mi chce vlastne povedať, čo si mám zapamätať z tých významov a ako to dokážem aplikovať vo svojom živote. Potom keď začneš túto filozofiu aplikovať vo svojom každodennom živote, tak získaš tie realizácie a skúsenosti a chuť. A tým, že budeš v tom pokračovať a spravíš duchovný pokrok, tak ťa Krišna môže splnomocniť a vďaka guruovi a Krišnovi sa môžeš stať tým nástrojom a budeš vedieť aplikovať to prispôsobenie miesta, času a okolností. To zahŕňa aj to, aby si vedel kedy rozprávať a kedy byť ticho. Tak vyber si svoje bitky.

V dnešnej dobe je taký zvyk, že ľudia chodia na sociálne siete a píšu tam rôzne komenty a príspevky a aký to má celé v skutočnosti význam? Takže ten kto praktikuje bhakti a každý deň má teda nejaký kvalitný čas kedy sa dokáže absorbovať do toho učenia a bhakti a stráviť svoj čas v tom bhadžane, či je to kírtan alebo japa, tak sa dokáže potom dostať na nejakú úroveň keď nebude na platforme falošného ega a na tej mentalite užívania, ale dokáže interagovať s ostatnými na úrovni préma bhakti. Tak ak nie sú ďalšie otázky, dám vám daršan pána toho domu kde teraz pobývam. V skutočnosti toto je Boss (záber na nálepku Jagannátha). Mali by sme to vedieť oceniť v akejkoľvek podobe a môžu byť okolo nás nejaké iné entity, ale môžeme vidieť Krišnu koniec koncov všade okolo nás. V skutočnosti nie je nič, čo by bolo mimo Krišnov vplyv.

Tak snažte sa toto videnie nejak rozvíjať, robiť to vedomým spôsobom počas tohto týždňa a uvidíte čo vám to prinesie do života. Miesto toho, aby sme všade videli len priateľov a nepriateľov, tak sa pozrime na to, čo nás Krišna celým týmto chce naučiť, akú lekciu a akú správu celým týmto dostávam. Zanechám vás s citátom od šťastného Buddhu (záber na Buddhu), ktorý hovorí, že spievajte Haré Krišna a buďte šťastní. 😅 Krišnovi v skutočnosti nejde o naše výsledky, ale o naše úsilie. Takže snažme sa nejakým spôsobom potešiť Krišnu a uvidíme, že On je v tom veľmi reciprokatívny, že vracia to, ukáže to späť. Takže ďakujem za vašu pozornosť a zapájanie publika. Prajem vám super týždeň. Haré Krišna. Som rád, že je tu toľko ľudí, želám peknú diskusiu na opačnej strane Gangy a je dôležité, že pokiaľ budeme meditovať nad týmito pokynmi Krišnu v našich srdciach, tak nám dá inteligenciu akým spôsobom ich môžeme aplikovať v našom živote a nasmerovať životy takým spôsobom, aby sme v tom boli úspešní.

Haré Krišna Haré Krišna Krišna Krišna Haré Haré

Haré Ráma Haée Ráma Ráma Ráma Haré Haré

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridať komentár:

Zatiaľ žiadne komentáre.