späť

Bez syna Sači

Bez syna Sači

Preklad vzácnej stredovekej básne od vaišnavského básnika Prémananda dása z Jeho diela Manah-šikša.

 

Prémananda dás, tiež známy ako Préma dás, žil v 18. storočí a bol žiakom Hari goswámiho, oddaného v línii manželky Pána Nityánandu, Džanava dévi.

Narodil s v dedine Kuliya blízko Navadvípu. Keď mal 16 rokov, opustil domov a šiel do Vradže (Vrindávanu), kde sa stal kuchárom pre Góvindažího, Božstvo Šrílu Rúpy Goswámiho.

Medzi Jeho ďalšie diela patrí Vamsí-šikša, báseň zaoberajúca sa životom a učením spoločníka Pána Maháprabhua, menom Vamsí Vadánanda. Tiež napísal dielo Čaitanya-čandrodaya-kaumudi, bengálsku metrickú verziu diela Čaitanya-čandrodaya-natakam od Šrílu Kavi Karnapura.

 

Bez syna Sači

 

E mana! Sacira nandana vine

prema bali nama ati adbhiita

sruta haita kara kane

 

Bez syna Sači, ktorého uši by počuli najúžasnejšie sväté meno, ktoré je preslávené ako préma,

 

[Poznámka: Prémananda das vysvetľuje, že medzi prémou (láskou k Bohu) a svätými menami danými Pánom Čaitanyom nie je žiaden rozdiel]

 

sri-krsna-namera sa-guna-mahima

keba jandita ara

vrnda-vipinera maha-madhurima

pravesa ha-ita kara

 

Kto iný by nás oboznámil so slávou mien Pána Krišnu? Kto by bol schopný vstúpiť do najväčšej sladkosti vrindávanského lesa?

 

keba janaita radhara madhurya

rasa yasa camatkara

tara anubhava sattvika vikara

gocara chila va kara

 

Kto by nás zoznámil s nádherným nektárom, slávou a sladkosťou Šrí Rádhy? Kto by bol porozumel jej sattvika vikáre (transcendentálnej extáze)?

 

vraje ye vilasa rasa maha-rãsa

prema parakiyã tattva

vraje ye vilasa

gopira mahima vyabhicãri sima

kara gati chila eta

 

Kto by pochopil zábavy vo Vradží, rásu a mahá-rásu, povahu prémy a parakiya-rásy (mileneckej lásky), slávu gópií a najvrcholnejšiu úroveň vyabhičari-bhávy (telesných príznakov duchovnej extázy)?

 

dhanya kali dhanya nitai caitanya

parama karunã kari

vidhi-agocara ye prema-vikara

prakase jagata bhari

 

Vek Kali je tak slávny a priaznivý! Pán Nitai a Pán Čaitanya, ktorí sú neobmedzene milostiví, nám vyjavili úžasnú extázu čistej transcendentálnej lásky a zaplavili ňou celý vesmír. Tento úspech je dokonca mimo dosah Pána Brahmu.

 

uttama adhama kichu na bachila

yaciye dileka kola

kahe premananda emana gauranga

antare dhariya dola

 

Bez toho, aby títo dvaja Páni zvažovali kto je pokročilý a kto degradovaný, ponúkali svoje milujúce objatia každému. Prémananda vraví – „Prosím obijmite tohto veľkorysého Pána Gaurangu vo svojom srdci.“

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

0 komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.