späť

Hari náma (mantra yoga)

Mantra yoga alebo inak mantra meditácia môže na prvé počutie znieť exoticky, ale je to veľmi prirodzený vedecký proces ako prebudiť naše vedomie. Poďme si tento pojem teda v skratke vysvetliť a to tak, že rozdelíme tieto slová na drobné.

 

Yoga

Často ju vnímame ako cestu k fyzickému zdraviu, ale v skutočnosti ide oveľa ďalej. Aj keď je dôležité byť zdravý, bez duchovnej praxe nám bude vždy niečo chýbať. Jóga v jazyku Sanskrit znamená „spojenie“. Toto spojenie medzi živou bytosťou (dušou) a Najvyšším je konečný cieľ našej existencie, odstraňuje všetku nahromadenú karmu a zaručuje vyslobodenie z materiálneho sveta. Vedecký proces jógy spočíva v tréningu mysle pomocou meditácie.

 

Meditácia

Pre moderného človeka je skľudnenie mysle veľmi ťažké. Ako môžeme byť šťastní, keď nebudeme pokojní a sebaovládnutí?

„Pre toho, kto ovládol svoju myseľ, je myseľ najlepším priateľom. Avšak pre toho, kto si ju nepodmanil, zostáva najväčším nepriateľom.“
Bhagavad-Gíta

Najúčinnejšia forma meditácie je Mantra-meditácia. Táto starobylá jógová metóda pripomína mystickú modlitbu. Sústredením sa na zvuk mantry môžeme zastaviť neustály tok myšlienok a zároveň robiť skutočný duchovný pokrok.

 

Mantra-yoga

Ktorú mantru si vybrať? Podľa najstarších védskych textov je to práve Mahá-mantra, alebo inak „Veľká mantra oslobodenia“. Je natoľko účinná, že zahrňa všetky ostatné mantry. Môže byť opakovaná v mysli alebo nahlas, osamote či spoločne. Na jej praktizovanie sa nevzťahujú žiadne prísne pravidlá. Ako živé duše sme všetci pôvodne čiastočky Boha, no kvôli nášmu styku s hmotou život za životom je naše vedomie znečistené. Práve Mahá-mantra nám pomáha toto duchovné vedomie obnoviť.

 

Aj keď je Hari náma, alebo hovorovo „harinám“ alfou a omegou praxe gaudiya vaišnavov, v praxi vidíme, že sa na neho nekladie zďaleka taký dôraz, aký by sa mal, ani medzi ich „nasledovníkmi.“

Našťastie vidíme ale aj príklady osôb, ktoré esenciu duchovného pokroku pochopili. Patria sem osoby, akým bol napr. Aindra prabhu a ďalší pokorní vaišnavovia, ktorí tak či onak vyvinuli pripútanosť k skutočnému procesu bhakti. Od nich by sme si mali brať príklad.

Snažíme sa na to nadviazať a tejto téme mantra yogy, či už formou individuálneho „mantrovania“ na ruženci, alebo spoločného spievania svätých mien sme venovali na tomto webe kategóriu JAPA so zaujímavými článkami na túto tému, a aj samostatnú stránku, kde sú inšpiratívne afirmácie a citáty na túto tému.

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridať komentár:

Zatiaľ žiadne komentáre.