späť

Vzdelávanie členov & kultivácia

Teoreticky chápať hodnotu a komplexnosť védskeho učenia nestačí. Skutočné chápanie hodnoty znamená, že sa toto učenie stane našou vlastnou hodnotou, okolo ktorej postavíme, alebo aspoň postupne viac a viac prispôsobíme svoj život. Teória bez praxe je zbytočná. Preto je tak esenciálne neustále sa vzdelávať, a nie len teoreticky, ale aj v tom, ako reálne praktizovať bhakti-yogu v dennodennom živote.

Je chybou myslieť si, že pokrok spraví niekto sám, alebo že ho za neho spraví nejaká inštitúcia. Každý touto cestou kráča na vlastnú zodpovednosť a záleží na ňom, od koho bude načúvať. Noví ľudia, ktorí sa k tejto filozofii pridávajú by mali chápať, že nie roky teoretizovania alebo príslušnosti k nejakému kultu robia z osoby oddaného Krišnu, ale práve úroveň a hĺbka praxe. Sám nikto nespraví značnejší pokrok, a prijať inštitucionálnu „dikšu“, tzv. zasvätenie (ako to robí napr. sekta ISKCON – „Krišňáci“) neznamená doslovne nič, pokiaľ človek neberie pokorne šikšu, tzn. duchovné vedenie od skutočne pokročilého oddaného, alebo oddaných. Tam samozrejme nepatria volení „guruovia“ a ďalšie moderné výmysly Kali-yugy.

Bohužiaľ sme svedkami, že práve väčšine členov rôznych siekt, ktoré sa tvária, že nasledujú Védy, stačí prijať útočisko v inštitúcii, a v nej si nájsť pohodlné miestečko v kongregácii, kde si môžu raz týždenne chodiť uspokojovať svoj religiózny sentiment a túžbu po socializácii, podobne ako to robia kresťania, ktorí chodia každú nedeľu do kostola. Aj keď je v kulise Mahá-mantra a kultúra Indie, či prednášky iných začiatočníkov, zďaleka to nestačí na to, aby človek spravil pokrok. To už je lepšie ostať doma a ponoriť sa do kníh áčárjov, či si pozrieť prednášku od skutočne čistého oddaného. To je sádhu-sanga. Sange iba s materialistickými oddanými (kaništa-adhikári) by sme sa mali vyvarovať, aj prijímania ich „vzdelávania“, ktoré akokoľvek sa môže tváriť duchovne, má v pozadí skutočný motív v podobe zmyslového pôžitku, ekonomického rozvoja, túžby po impersonálnom oslobodení, či svetskej religiozity.

Na naše šťastie sa nám darí postupne viac a viac zavádzať systematické vzdelávanie v Yogapite tým, že organizujeme pravidelné prednášky a semináre, jednak online na Discorde alebo osobne v našom centre, a pozývame hostí zo zahraničia. Podarilo sa nám tiež spustiť online knižnicu védskych kníh a textov Vedy.sk.

Je nám tiež cťou, že nás pravidelne navštevuje skutočne pokročilý vaišnava, Surdás prabhu (jeho prednášky nájdete v tejto sekcii), vďaka ktorému môžeme nazrieť hlbšie do tajov bhakti-yogy a o to viac sa ju snažiť prakticky nasledovať.

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridať komentár:

Zatiaľ žiadne komentáre.