arrow
Filozofia Praktické

Bhakti vs. banány: Kto ťa ovláda – ty, alebo tvoja myseľ?

Prepis online prednášky od Navina Nirada dása

Dnes budeme čítať verš zo Šrímad Bhagavatamu.

 

Śrīmad-bhāgavatam 1.2.6

sa vai puṁsāṁ paro dharmo
yato bhaktir adhokṣaje
ahaituky apratihatā
yayātmā suprasīdati

 

Vrcholná činnost (dharma) pro celé lidstvo je ta, která vede člověka k dosažení láskyplné oddané služby transcendentnímu Pánu. Aby úplně uspokojila vlastní já, musí být tato oddaná služba bezpodmínečná a nepřerušovaná.

 

Význam

Śrī Sūta Gosvāmī zde odpovídá na první otázku mudrců z Naimiṣāraṇyi. Mudrci ho požádali, aby shrnul všechna existující zjevená písma a vybral z nich to, co je nejdůležitější, aby bylo pokleslým lidem ulehčeno pokyny přijmout a řídit se podle nich. Vedy člověku předepisují dva druhy činností. První se jmenuje pravṛtti-mārga, cesta smyslového požitku, a druhá je nivṛttimārga, cesta odříkání. Cesta požitku je nižší, nežli je cesta obětí pro věc nejvyšší. Hmotná existence živé bytosti je vlastně chorobným stavem opravdového života. Oprav dový život je duchovní existence neboli existence brahma-bhūta, ve které žijeme věčně, blaženě a plni poznání. Hmotná existence je dočasná, iluzorní a plná utrpení. Nedočkáme se v ní žádného štěstí ani radosti; pouze marných pokusů zbavit se tohoto utrpení. A dočasné zmírnění strastí pak mylně pokládáme za štěstí. Cesta rostoucího hmotného požitku je proto tedy nižší. Hmotný požitek je vždy dočasný, plný strastí a je nakonec iluzorní. Na druhé straně oddaná služba Svrchovanému Pánu, která nás vede k věčnému a blaženému životu v plném vědomí, je cestou kvalitativně vyšší úrovně. Tato úroveň však může být také znečištěna kombinací s nižší kvalitou. Když člověk kupříkladu provozuje oddanou službu s cílem dosáhnout hmotného zisku, pak je to samozřejmě na úkor pokroku na cestě odříkání. Odříkání či sebezapření s úmyslem dosáhnout nejvyššího blaha je samozřejmě lepší, nežli snažit se dosáhnout radosti v tomto churavém životním stavu. Tyto pokusy vedou jen a jen ke zhoršení nemoci a k prodloužení jejího trvání. Je proto nesmírně důležité dbát na to, aby oddaná služba Pánu byla vykonávána v čisté kvalitě, bez sebemenší touhy po hmotném požitku. Musíme tuto kvalitativně vyšší činnost — oddanou službu Pánu — vykonávat bez jakéhokoli nádechu nežádoucích přání, plodonosných činností či filozofické spekulace. Jen tak dospějeme k trvalé útěše v Jeho službě.

Slovo dharma jsme úmyslně označili jako činnost, protože kořen slova dharma se významově vztahuje na “to, co udržuje naši existenci”. Živá bytost se udržuje na živu tím, že spojuje všechny své činnosti s věčným vztahem, který má se Svrchovaným Pánem, Śrī Kṛṣṇou. Kṛṣṇa je středem všech živých bytostí. Je všepřitažlivou živou bytostí neboli věčnou podobou mezi ostatními živými bytostmi neboli věčnými podobami. Naprosto každá živá bytost vlastní svou věčnou podobu v duchovní existenci a Kṛṣṇa je pro ně pro všechny věčně přitažlivý. Kṛṣṇa je úplný celek a všechno ostatní je Jeho nedílnou součástí. Ve vztahu k Němu jsou všichni sloužící a On je všemi obsluhován. Tento poměr je transcendentální a naprosto se vymyká našim zkušenostem z hmotné existence. Vztah služebníka a obsluhovaného je nejpříjemnější formou důvěrnosti. To však pochopíme až s pokrokem na cestě oddané služby. Každý by se měl zapojit do transcendentální láskyplné služby Pánu, bez ohledu na svoji současnou podmíněnost v hmotné existenci. Tak postupně získáme zkušenosti s opravdovým životem a dosáhneme dokonalého uspokojení.

 

Seminár

Haré Krišna, som rád, že som tu s vami. Som vo veľkom meste Miami. Je to ďalšia pevnosť máye, iluzórnej energie (smiech). Teraz sme boli na pláži, rozdávali sme knižky, spievali Haré Krišna a šírili sväté meno.

Je veľmi zaujímavé sledovať ako každý v tomto svete hľadá pôžitok. Ako sme práve počuli v Šrímad Bhagavatame, sú dve hlavné možnosti ako dosiahnuť tento pôžitok. Jedna sa technicky nazýva pravṛtti-mārga a je to cesta zmyslového uspokojenia a druhá nivṛtti-mārga, cesta odriekania. Teraz čítam niektoré myšlienky od vás a asi si kladiete otázku, že ako môže cesta odpútanosti prinášať nejaké uspokojenie. Dám malý príklad. Normálne chodím cez jar a jeseň do Indie navštevovať sväté miesta. Ale teraz je v Indii veľa problémov, pretože je tam pandémia a veľa ľudí umiera. Teda aj keď tam v tomto čase v roku normálne chodím a mám plány čo by som tam robil, tak teraz nemám žiadne plány a ani túžbu tam ísť. A toto rozhodnutie, že tento rok tam pravdepodobne nejdem, vyzerá ako také skoro oslobodenie, že tam nemusím ísť. Ako príbeh vtáka, ktorý niesol v zobáku mäso a poletoval dookola. Potom prišli väčšie vtáky, ako orol, napadli toho menšieho vtáka a chceli mu zobrať to jedlo. Ten menší vták odhodil to mäso a tým mu dali pokoj a tak si zachránil život. Ale aj v tomto materiálnom svete to uspokojovanie zmyslov vyzerá ako cieľ života. Každý chce dostať ten banán. Potom môžete vidieť ľudí, ktorí to prepália, príliš sa zmyslovo uspokojujú a vyhoria.

Včera som na tej Miami pláži videl nespočetne veľa ľudí, ktorí boli obézni a bez formy. Ako viete, tak nadváha má rôzne vedľajšie účinky ako rakovinu, cukrovku, problémy so srdcom či kĺbami a ich život je často skrátený aj o desiatky rokov. Tieto veci sú medicínsky aj vedecky potvrdené a ľudia aj tak pokračujú a cpú do seba rôzne druhy jedál tak často ako len môžu. Tento stroj je určený na regulovaný život a nie na preháňanie, všetko tak akurát. Áyurvéda hovorí, že pol žalúdka máme naplniť jedlom, štvrtinu tekutinou a ďalšiu štvrtinu nechať prázdnu, aby to trávenie mohlo prebiehať. Ľudia sú intoxikovaní rôznymi druhmi substancií. Ale každý vie, že tieto veci spôsobujú závislosť, sú jedovaté a majú rôzne druhy vedľajších účinkov a vedia nás dostať do nepríjemného stavu. Samozrejme každý si myslí, že čím viac sexu bude mať, tým budem šťastnejší. Ale môžete vidieť ľudí, ktorí sú mladí, ale sú vypálení a mimo, pretože sú príliš pohrúžení do zmyslového pôžitku. Zmyslové uspokojenie je ako soľ, že potrebujete len trochu a keď si dáte o niečo viac, tak je to deštruktívne. V skutočnosti stačí jedno jedlo denne a bude to dostatočné na dobré fungovanie tela, či dve vyvážené jedlá denne a bude to fajn alebo tri malé porcie, to môže tiež fungovať. Ale tým, že budete do seba pchať stále nejaké jedlo, tak vaše telo nebude dobre fungovať.

Praktikujúci bhakta sa učí umeniu povedať „ďakujem, ale nie“. Ale pokiaľ nemáte vyvinutý ten zmysel pre sebakontrolu, tak vždy keď pôjdete okolo chladničky, tak si niečo dáte. Ten kto praktikuje bhakti, by mal nasledovať regulatívne princípy slobody, ktoré vás oslobodia od všetkých tých deštruktívnych vecí, ktoré tvoria prekážky vo vyvinutí čistej oddanej služby. Samozrejme v dnešných časoch nie je nasledovanie nejakých regulácii a pravidiel populárne. Všetci to ale robia pre materiálne ciele. Ľudia držia pôst, aby boli chudí, chodia do posilky, aby boli fit, či do kaderníctva a pod., len aby ich telo vyzeralo príťažlivo.

Keď som bol na tej pláži, tak som sa pýtal ľudí, či sa cítia rozrušení alebo pokojní. Čo myslíte, aké boli pomery? Nebola to vedecká štúdia, ale cca 80% ľudí povedalo, že sú rozrušení a 20% povedalo, že sú v kľude. No čo sa dá robiť, už len zaparkovať auto na tej pláži stojí 50 dolárov, bez jedla, bez slnečníku, čisto len za parkovanie dáte 50 dolárov. Ale keď sa naučíme spraviť pokrok v tej praxi v bhakti a vyvinieme svoj vnútorný život, tak sa naučíme žiť šťastným spôsobom a budeme odpútaní od materiálnych vecí a rôznych povinností. Samozrejme, myseľ nám bude hovoriť, že ak sa teraz nenaješ, tak zomrieš. Takže čokoľvek vám hovorí myseľ a spravíte opak toho, tak budete bližšie k pravde (smiech). Skúste to tento týždeň, garantujem, že čím menej budete poslúchať myseľ, tým budete šťastnejší. Myseľ môže hovoriť, že ak prestanem teraz intoxikovať, tak budem nešťastný, ale v skutočnosti sa stane pravý opak. Videl som tucty ľudí, ktorí boli tak intoxikovaní, že odpadli a boli v bezvedomí a ich priatelia ich museli priviesť k vedomiu. Môžete povedať, že áno, to sú blázniví Američania, my sme Európania, sme viac v rovnováhe, viac regulovaní a viac znesieme. Ale keď chápeme, že niečo nie je pre nás dobré, tak by sme to nemali vôbec robiť a strácať čas, energiu, peniaze a postupne ešte aj stratiť rozum.

Chcel by som aby ste tento týždeň spravili experiment, aby ste sa vzdali niektorých závislostí, či zvykov a vášní. Prečo vás o to žiadam? Viem, že všetci z vás čítate, chantujete a snažíte sa obetovať jedlo Krišnovi, ale máme schovanú takú taštičku, kde máme rôzne pripútanosti a čas od času siahneme do tej máye a vytiahneme si odtiaľ nejaké naše obľúbené pochutinky. Čokoľvek máme teda v tej taštičke našich rôznych pripútaností, tak si môžeme dať od toho pauzu, napr. si nezapneš celý deň telefón a uvidíš čo sa stane, či zomrieš alebo nie, alebo jeden deň si nezahráš svoju obľúbenú hru a uvidíš či dokážeš existovať, keď nebudeš pozerať jeden deň seriály a filmy. Garantujem, že keď skúsite tento experiment, tak vaša kvalita života sa značne zvýši.

Na začiatku sa môžeme cítiť takí priškrtení a vystresovaní a povedať si, že nie, veď toto je môj spôsob života. Keď toto nutkanie príde, len si zoberte ruženec a zachantujte pár kôl Haré Krišna mantry. A v tom 12-stupňovom procese zbavovania sa závislosti, čo je nejaký oficiálny program, tak je povedané, že viera vo vyššiu moc a nejaká tá duchovná prax je najlepšia pomôcka na prekonanie závislosti. Môžeme povedať, ja ale nie som závislák, som normálny a nemyslím, že mám nejaké závislosti. Ale keď budete k sebe úprimní, tak garantujem, že každý z nás a vás má niečo k čomu je v tomto svete pripútaný a nie je to Krišna. Spravte tento experiment a uvidíte ako rýchle získate taký pocit slobody a úľavy a na svet sa budete pozerať takými čerstvými očami.

Stretol som človeka, ktorý si zobral odo mňa knihu a povedal, že chce praktikovať bhakti, tak som ho zavolal a ostal na jednom z našich farmových projektov 3 mesiace. Keď som ho po čase stretol, pýtal som sa ho, že ako trávi voľný čas a povedal, že hráva 10 až 12 hodín denne hru World of Warcraft. Tak 3 mesiace praktikoval a potom sa vrátil do starých koľají. To je podobne ako keď sa Arjuna pýtal Krišnu, že aj keď viem, že všetky tieto veci sú pre mňa zlé a spútavajú ma, tak čo je to, čo ma núti byť k tomu stále pripútaný a opakovať staré chyby? Krišna odpovedal:

 

Bhagavad-gíta 3.37

śrī-bhagavān uvāca
kāma eṣa krodha eṣa
rajo-guṇa-samudbhavaḥ
mahāśano mahā-pāpmā
viddhy enam iha vairiṇam

Krṣṇa, Najvyššia Božská Osobnosť, riekol: „Je to iba žiadostivosť, ó, Arjuna, splodená z kvality vášne, ktorá sa neskôr zmení na hnev; v tomto svete je všepohlcujúcim nepriateľom a pôvodcom hriechu.

 

Bhagavad-gíta veľmi vedecky popisuje proces pripútanosti a ako sa dostávame do tej pasce a aj proces ako sa môžeme oslobodiť. Začína to rozmýšľaním nad zmyslovými predmetmi. Vravíte si, chcem to, potrebujem to a môžem to mať a tým rozmýšľaním o nich sa k tým zmyslovým predmetom pripútavame. Potom sa snažíme získať čo chceme. Potom verte či nie, aj keď máte schopnosti, či peniaze, nie vždy sa vám podarí získať to, čo chcete. Prečo? Pretože to je povaha hmotného sveta, tak tá hra funguje (smiech). Čo sa stane potom keď nedostanete čo chcete? Budete ako malé dieťa, ktoré začne kričať a kopať okolo seba, ja to chcem, chcem, chcem. Čo myslíte, koľko je nahnevaných ľudí v tomto svete? Čo sa deje keď sú nahnevaní? Začnú robiť hluk, ničiť veci, ubližovať iným ľuďom a živým bytostiam. Sú z toho zmätení, ničia svoj život a život ostatných. Tak vždy keď sa stane sekvencia, že vaše zmysly sa spoja so zmyslovými objektami, tak by mala vojsť do toho vaša inteligencia a povedať si, že hej počkaj, spomeň si čo hovoril ten týpek minulú nedeľu.

Takže proces bhakti či Krišna vedomia je, aby sme si inteligenciu vytrénovali tak, aby sme mohli fungovať spôsobom, že v tomto svete sa budeme vedieť dobre orientovať a vyhnúť sa týmto veciam. Máte radi keď vás niekto núti niečo robiť? Samozrejme, že nikto to nemá rád, bola to básnická otázka. Prečo potom tolerujeme naše zmysly, ktoré nás každý deň tlačia do toho, že jedz toto, pi toto, pozeraj sa na toto? Sme otroci našich zmyslov. Aj keď sme im slúžili veľa rokov, nikdy nám tá myseľ nedala pokoj alebo pauzu. Tak dajte si dovolenku či pauzu. A nabudúce keď myseľ vytiahne banán a povie, že hej opica, mám tu banán, dáš si? A keď vám myseľ hodí ten banán, tak mysli povedzte, že hej, ja nie som opica a som v pohode aj bez toho banánu. Teraz vám myseľ môže povedať, že nemám rád banány, ale banán môžete nahradiť čímkoľvek k čomu ste pripútaní.

Ale skutočný pokrok nastáva nie len tým, že sa odpútame od všetkých tých materiálnych vecí, ale tým, že sa pripútame ku Krišnovi. Aj keby bolo veľmi ťažké sa tých veci vzdať za istých okolností, tak ak ich spojíme s Krišnom, stanú sa súčasťou nášho oslobodenia. Niektorých by sme sa mali tak či tak vzdať, pretože sú deštruktívne a neprinášajú nič dobré. Jedlo samo o sebe nie je zlé, ale ak budeme prijímať jedlo s láskou obetované Pánovi Krišnovi, tak nás bude očisťovať.

Pamätám si, že keď som mal 15 rokov a začínal som s Krišna vedomím, nevedel som veľmi variť, tak som obetoval len jogurt, čokoládu a chleba a na tom som dokázal žiť (smiech). Potom som si uvedomil, že keď sa človek naučí variť rôzne veci, tak je to zaujímavejšie a zdravšie.

Takže keď začne na vás myseľ hádzať banány, tak povedzte, že nie ja nie som opica, som duša a som v pohode. Myseľ môže povedať, že no keby som teraz na Miami beach tak som šťastný. Vidíte palmy? Vyzerajú pekne, ale nie je to len to, sú tu rôzne šváby, pavúky, aligátory atď. Ale najnebezpečnejší z tých živočíchov sú materialistickí ľudia, čo sú vlastne dvojnohé zvieratá, predátori, čo sa snažia iba zneužívať ostatných. Z toho oklamaného sa stane ten, kto klame a naopak, a je to taký zlovestný kruh tých obetí a zneužívateľov a síce sa to mení, princíp ostáva rovnaký.

Keď máte ale prax bhakti, tak poviete, že nie ďakujem, nebudem hrať vašu hru. Môžete si povedať, že no, ale som dosť zaneprázdnený a mám veľa práce a nemôžem si čítať a chantovať. OK, čas je veľmi vzácny. Krišna v Bhagavad-gíte hovorí, že Ja som čas, ničiteľ svetov. Dám vám taký darček času. Dajte si budík o 1 – 2h skôr a to máte ten extra čas na prax bhakti. Vyskúšajte to týždeň, dva, či mesiac a uvidíte ako sa kvalita života exponenciálne zvýši – keď budete vstávať pred svitaním. Teraz viem prečítať vašu myseľ, ktorá hovorí: „Nie nie, nerob to, to je môj spánok pre krásu, nemôžem vstať skôr ako na obed.“ Vedeli ste, že tie hodiny, ktoré spíte pred pol nocou sa rátajú ako keby dvojnásobne, že keď idete spať o 8, 9 večer, tak sa ráno zobudíte v pohode a čerstvý?

Ľudia míňajú veľa peňazí a energie na to, aby si postavili veľké domy a mali tam veľké kúpeľne a postele. Ale na čo? Len aby spali a chodili na WC, sú to všetko len také externé veci. Ako vidíte, ja spím vo svojej dodávke, ale je to jedno, lebo keď človek spí, tak si neuvedomuje ani kde sa nachádza, je jedno či je v luxusnom hoteli či pod stromom. Tak zbytočne sa nenamáhajte a nedávajte všetku energiu do spania, párenia, jedenia atď., pretože tieto veci sú ľahko dostupné aj pre zvieratá. My ako ľudia sa môžeme zaoberať podstatnými vecami ako bola v Šrímad Bhagavatame tá prvá otázka. Aká to bola otázka? Tá otázka bola, že aký je záver všetkých písiem. Ľudia si ale povedia, že moja povinnosť je zarobiť veľa peňazí. Niekto si povie, že toto musím spraviť, iný zas niečo iné musí spraviť a každý si vytvoril vlastný harmonogram dôležitých veci, ktoré musí spraviť. Ale pre človeka, ktorý praktikuje bhakti je hlavný cieľ ako môže slúžiť Krišnovi. Pokiaľ tá služba nie je ničím hmotným motivovaná a je neprerušovaná, tak dokáže poskytnúť úplnú radosť vlastnému ja. Neprerušovaná znamená, že nie je to iba to, že človek to robí hodinu do týždňa v nedeľu a zvyšok týždňa sa chová ako zviera, ale mal by byť každú chvíľu Krišna vedomý. Ničím nemotivovaná neznamená, že nemám žiadne túžby, ale znamená to, že nemám žiadne materiálne túžby, takže sa nesnažím ovládať, užívať si a manipulovať ostatných. Pretože myseľ je darebák. Môžete s niekým preberať duchovné témy, ale z ničoho nič myseľ príde a zapojí sa do diskusie. Myseľ vám môže  začať hovoriť, že ale ty vieš viac ako táto osoba, mal by si mu povedať ako to je, získať nejaký zisk z tejto osoby alebo situácie. Tak buďte si toho vedomí a nepodliehajte tej mysli a rozmýšľajte nad tým, ako by som mohol dať tejto osobe najväčší prínos. My tu nie sme preto aby sme predávali tričká, či jóga podložky alebo prémiové kurzy sebarozvoja, ale na to, aby sme vám pomohli byť lepšími, skutočnejšími a šťastnejšími samými sebou. Pretože v opačnom prípade znova skĺzneme do našich zlých zvykov a budeme pôsobiť škodu.

Takže keď sa naučíme toto umenie usmerňovať našu pozornosť pri chantovaní mahá-mantry, tak dokážeme našu myseľ vždy zrovnať s mantrou a nebudeme odchýlení od našej cesty. Je to neustály boj. Ako tu v Miami, je to také bojisko máye. Tie kvality prírody neustále bojujú o nadvládu, dobro, vášeň a nevedomosť a stále sa snažia vyhrať, že kto bude ovládať toto mesto. A na začiatku tejto praxe si môžeme uvedomiť, že hej, ja som si spomenul túto mantru raz a bolo to celkom príjemné a chcel by som znova mať tú skúsenosť. A keď budeme po chvíli skúsenejšími, zrelejšími, tak si vieme všimnúť, kedy naša myseľ odbieha a vieme ju pekne vrátiť späť. Potom môžeme zažívať slobodu, šťastie a radosť a keď ste úplne spokojní sami v sebe, tak ste tým najbohatším človekom v celom vesmíre. A keď ste naozaj spokojní sami v sebe, tak vás nikto nemôže podplatiť alebo vás dostať do problémov, pretože keď ste raz v pohode, tak ste v pohode. Máme čas na otázky. Sorry za technické problémy, niekedy veci nejdú tak ako si naplánujeme (smiech). Krišna nás trošku v takej situácii drží na vážkach.

 

Otázka: Je lepšie postupovať v odriekaní zmyslového pôžitku postupne a príliš na to netlačiť?

Odpoveď: Reguluj, obmedz a vzdaj sa (regulate, reduce, renounce). Na začiatku sa toho ako keby nedokážeš vzdať, stále na to myslíš. No potom si môžeš uvedomiť, že asi to nie je pre mňa najlepšia vec a sú aj iné veci v živote. Potom si môžeme povedať, že nebudem jesť celý deň, ale len o 9:00, 14:00 a 20:00. Teraz je tu taký čas akurát, že sa raňajkuje a oddaní už mali raňajky, ale ja som ešte nemal nič, pretože sa rozprávam s vami a užívam si to viac, je to pre mňa v pohode. Niekto si môže povedať, že chce mať sexuálny život, tak by to mal začať regulovať a oženiť sa, vydať sa, mať rodinu a týmto spôsobom obmedziť tie fyzické aktivity, aby neboli škodlivé na jeho zdravie a psychiku. Ľudia ale nie sú príliš inteligentní, pretože napr. si môžu povedať, že OK, teraz týždeň budem mních, ale potom sa vrátim a budem si naplno užívať v tej hre. Tak aká je naša motivácia a ambície?

To ponaučenie je, že keď chceme mať skutočné šťastie, radosť a naplnenie, tak by sme sa mali naučiť ako praktizovať bhakti, pretože materiálny život nás skutočne neuspokojí, len nás popáli. Tu kde som, vyzerá, že ľudia majú všetko, veľké domy, autá, lode, veľa jedla, sú to takí pekní ľudia, ale keď sa s nimi začnete rozprávať, tak si uvedomíte, že niečo nie je v poriadku. Vy ste ale šťastní ľudia pretože pochádzate z takého tradičného pozadia a kultúry kde si ceníte tradíciu a nejaké usmernenia a pravidlá. Tu na západe je len jedno pravidlo: „Žiadne pravidlá“. Tu je už vlastne potom iba také pravidlo, že zarob peňazí najviac ako dokážeš a za to si kúpiš všetko ako právnikov, plastické operácie a vlastne čokoľvek čo ti pomôže si užívať. Ale keď žiješ ako taký sofistikovaný šváb, tak stále si len šváb. Mali by sme sa snažiť zvýšiť kvalitu našich životov cez praktikovanie bhakti. Reguluj, obmedz a vzdaj sa toho. A práve tým, že budeme kultivovať tú vyššiu chuť a šťastie, tak bude z toho ľahké vystúpiť a povedať si, že to už nepotrebujem a som v pohode aj bez toho.

Keď zažívate šťastie tým, že ostatných robíte šťastnými, tak potom neexistuje limit vášho vlastného šťastia. Tak ak chcete mať ten najlepší zmyslový pôžitok, tak šírte Krišna vedomie a buďte takým agentom Krišnovej milostivosti a zdieľajte s ľuďmi svoje realizácie a srdce, pretože sebecké životy sú veľmi obmedzené vo svojej mysli, neisté a problematické. Tak taká domáca úloha na budúci týždeň bude, že ukážte aspoň tri prejavy nesebeckej dobroty cudzím ľuďom, ktorých nepoznáte a nemôžete od nich nič získať. Dajte im prasádam alebo knižku, alebo strávte s nimi nejaký čas a vysvetľujte im princípy bhakti. Budete prekvapení aké to bude dobré. A ešte lepšie sa budete cítiť keď o tom nikomu nepoviete, ani si to neodfotíte a nebudete o tom nič písať a spravíte to iba z toho samotného princípu nesebeckej služby. Keď sa vám to bude páčiť, tak v tom pokračujte, nikto vás nemôže zastaviť. Predstavte si život, v ktorom sú ľudia milí, plní rešpektu a majú pekný služobnícky prístup. To by bolo nebo na zemi. Nezadržujte dych. Môžete to spraviť sami pre seba tým, že prijmete princípy bhakti.

 

Otázka: Aké sú najlepšie argumenty na presvedčenie materialistu o existencii Boha?

Odpoveď: Dajte im prasádam. Zoberiete banán, obetujete ho a dáte ho tej osobe. Keď ten človek bude jesť ten banán, tak sa bude pýtať, že prečo chutí inak? Čo si s ním spravil? Poviete, že tá tajná ingrediencia je L.A.D, (love and devotion), láska a oddanosť. Nehádajte sa s materialistami a nemíňajte si energiu, aby ste ich porazili logikou. Život v tomto tele je príliš krátky. Tak im iba niečo dajte a uvidíte, či to nejak ocenia a budú pozorní a ak nie a budú nepriateľskí, tak nestrácajte čas, na svete sú milióny ľudí, ktorí to ocenia a sú nevinní a chcú o tom počúvať.

Nemá zmysel byť ponorený v hádaní a argumentovaní, pretože vás to môže stiahnuť na mentálnu a intelektuálnu úroveň a potom sa do toho zapojí falošné ego, že „hej, ja som toho človeka porazil atď.“ Takže snažte to tak nerobiť. Už ste videli niekedy dvoch ľudí ako sa hádajú navzájom? Jeden niečo múdre povie, druhý povie niečo múdrejšie, ten prvý zas niečo múdrejšie a takto to pokračuje, ale nemá to zmysel, pretože nechcú nájsť pravdu, iba vyhrať nad tým druhým. Samozrejme, keď je nejaká diskusia a objaví sa nejaký argument, tak treba sa s tým vysporiadať v tej debate, ale v skutočnosti to nie je príliš produktívne, hlavne ak to je jeden na jedného, skúste sa tomu vyhnúť a odísť z tej situácie. Keď bol Čaitanya Maháprabhu ešte mladý a mal meno Nimai, tak bol často zapojený do argumentov a debát, ale neskôr keď prejavil svoju oddanú stránku, tak spieval sväté meno atď. a veľmi zriedkavo sa do toho zapájal. Tak míňajte čas produktívnejšie, môžete na záhrade vypestovať kvety a obetovať ich Krišnovi, nemíňajte svoju energiu na neproduktívne veci. Môžeme si myslieť, že sme Slováci alebo Česi a sme múdri, ale netreba sa hádať. So mnou keď sa začne niekto hádať, tak ja sa začnem smiať a opýtam sa ho, že hej, o čo ide? (Smiech). Buďte odpútaní od tej situácie, tá odpútanosť je príťažlivá.

 

Postreh: Keď som robil nejaké odriekanie, tak som mal ostrú myseľ a cítil som sa veľmi dobre, ale na základe toho som súdil ostatných, že sú horší a bol som nervózny až nahnevaný.

Odpoveď: Preto je veľmi dôležité, aby sme vedeli vyvážiť tie princípy odriekania aj s milosrdnosťou, súcitom a pozitívnymi princípmi oddanej služby. Pretože potom sa môže stať, že naše srdce stvrdne a budeme bezcitní a príliš kritickí na ostatných a môžeme druhým hovoriť, že hej, prečo nedržíš pôst atď. Takže mali by sme sa vzdať falošného pocitu ako nadradenosť, ovládanie a užívanie. Môžeme kritizovať dokonca ostatných, že jedia príliš veľa banánov, ale v skutočnosti môžeme my v mysli jesť tonu banánov tým, že si myslíme, že sme lepší ako ostatní a vieme viac odriekať. Takže máya ťa znovu dostala, má rôzne typy banánov pre rôzne typy opíc. To skutočné odriekanie, či vzdanie sa vecí prichádza ako vedľajší produkt skutočnej bhakti. V opačnom prípade to je iba materiálne odriekanie a to je krátkodobé a kontraproduktívne. Pretože pokiaľ je to materiálne odriekanie, tak vždy to skĺzne do materiálneho užívania, lebo sú to dve strany jednej mince, je to ako hranie sa a prevracanie jednej mince, ten istý princíp. V bhakti máme prasádam, veľmi chutné jedlo, tanec, spev, službu, krásu atď. a všetko sú to príjemné veci a môžeme ich zamestnať v službe Krišnovi bez toho, aby boli škodlivé.

Prichádza jar, nezbláznite sa, pretože je ľahké byť z teraz zmätenými. Čiže vždy keď uvidíte niečo krásne okolo seba tak si spomeňte na verš, v ktorom Krišna vraví, že všetko čo vidíte je len malý zlomok mojej krásy a nádhery… Keď vidíme krásu prírody, mali by sme byť schopní oceniť krásu stvoriteľa, Krišnu. Nie sme nihilisti, ktorí chodia dookola a hovoria, že všetko je máya a nič neexistuje. Nie, ono to existuje a je to časť Krišnovho stvorenia, tak to môže byť použité v službe Krišnovi. Ale nezaseknite sa v tej pavučine.

 

Otázka: Keď robíme postup v našej sadhane atď., tak sa máme vyhnúť spoločnosti, v ktorej sa nevieme vyhnúť súdeniu? Napr. ak niekto chodí piť s kamarátmi alkohol do mesta, ale potom prestane a pôjde s nimi von, tak ťažko sa vyhne odsudzovaniu toho, čo robia.

Odpoveď: Možno by si nemal chodiť s tými starými priateľmi von, pretože ťa to môže ovplyvniť negatívnym spôsobom. Môžu sa stať dve veci. Buď začneš znova piť alebo ich budeš kritizovať za to, že pijú. Pokiaľ ich stretneš na nejakom neutrálnom mieste, nie v bare, a stráviš s nimi čas spôsobom, že neprijmeš ich spoločnosť, ale oni tvoju, tak môže to byť produktívne. Ale keď sme začiatočníci, tak môžeme byť pripútaní alebo fanaticky odpútaní, ale to nie je dobré, lebo sú to dve strany tej istej mince.

Tak je dobré si dať pauzu od predošlej spoločnosti a vybudovať si silu a sadhanu, presvedčenie a realizácie, aby sme mali čo kázať a zdieľať s ostatnými. Tiež je dobré zhodnotiť, či tí kamoši sú otvorení načúvať, alebo sa ťa snažia presvedčiť. Oni si povedia, že „veď to je on, teraz je veľká duchovná osoba, ale nie sme presvedčení o tom nejak.“ Preto je dobré si dať nejaký odstup od ľudí, s ktorými si bol pred tým, potom neskôr ťa dokážu oceniť. Samozrejme, môže to byť veľmi dobrá príležitosť na kázanie, pretože sú to tvoji priatelia, majú ťa radi atď., ale je to aj riziko, keď s nimi stráviš veľa času. Ale keď tam dokážeš s nimi byť bez toho, aby si súdil či kritizoval a iba im budeš dávať svoju láskavosť a zdieľať s nimi realizácie, tak to môže byť pre nich prínosné a môže to zmeniť ich životy. Ale snaž sa byť objektívny, že čo sa stalo vlastne, že či si ich ty priblížil k bhakti, alebo či máyi sa podarilo ťa priblížiť k ilúzií, alebo to bolo 50 na 50. Človek by si mal byť vždy vedomý toho, čo sa deje. Nemysli si, že si nezraniteľný, mal by si poznať svoje limity, pretože oheň páli. Śríla Prabhupáda raz hovoril, že vy západniari máte jeden defekt, a to, že sa nebojíte ilúzie a práve preto ste ňou ľahko narušení. Už ste počuli niekoho povedať že: „To je v pohode, zvládnem to, mám to pod kontrolou.“ Niekto si môže povedať, že no, ja pijem len rekreačne a trochu, ale pri tom môžete vidieť, že ten človek je závislý.

Takže vždy keď vidíme, že táto tendencia byť príliš kritický alebo súdiaci sa objaví, tak by sme mali analyzovať. Čiže treba aj zhodnotiť či tí ľudia sú otvorení mojej spoločnosti, vzdelaniu Krišna vedomia alebo nie, čiže je nutné použiť inteligenciu, aby sme tú situáciu vedeli posúdiť. Krišna ti dá tú inteligenciu ak budeš úprimný. Ale ak chceš hrať hry s ohňom, tak oheň ťa popáli. Môžeš byť krásny, silný a inteligentný, ale máya pri tebe stále krúži. Tak sa nehraj hry s máyou (smiech). Použi svoje nadanie v službe Krišnovi a máya môže za tebou prísť vo forme Lakšmí a povedať: „Chcem ti pomôcť v službe Krišnovi, ale aj tak buď opatrný“. Nebuď ako Rávana, ktorý si chcel užívať Sítu, lebo budeš trpieť. Tak nechávam to na tvoje posúdenie, aby si sám seba súdil a vedel sa orientovať v tejto situácii.

Ja som aj sám videl, že najlepšie funguje, keď sa stretneš s tými priateľmi, donesieš prasádam, nesúdiš ich a si na nich milý a keď to spravíš takto raz, uvidíš, že ten kto bude mať záujem sa ti ozve, ale nemal by si to robiť na pravidelnej báze, lebo ťa môžu ovplyvniť. Myseľ začne hovoriť, že veď sú to moji priatelia, mám ich rád a oni majú radi mňa. Vytvor si svoju vlastnú spoločnosť priateľov a ľudí, ktorí sú premýšľaví, láskyplní, súcitní a záleží im na tebe. Na začiatku ich bude zopár, ale eventuálne ich bude veľa. Čím viac praktizuješ bhakti, tak tým viac ľudí bude k tebe priťahovaných a budú chcieť byť nejak v tvojej prítomnosti.

Môžeme vidieť, že tí pokročilí oddaní sú tak príťažliví, pretože oni už sú tými svojimi vlastnosťami ako neodlišní od Krišnu a preto dokážu pritiahnuť veľa ľudí, ktorí chcú s nimi tráviť čas. Takže pred tým ako začneme súdiť, mali by sme vedieť súdiť seba, byť trochu instrospektívny, vedieť čím viem prispieť, kde mám limity a ako by som sa mal zachovať. Tak môžeš tam ísť s nejakým plánom, byť si vedomý toho čo robíš a potom ak to je správne, Krišna ti to pomôže dosiahnuť.

Okej priatelia, želám vám pekný týždeň a radostnú bhakti prax. Som v Miami, tancujeme a spievame v uliciach. Môžete napísať priateľom v Miami nech sa pripoja. Ale ak tu nikoho nemáte a ani vy tu nie ste, tak sa netrápte, pretože spievať a tancovať môžete hocikde, v parku, v obývačke, v meste, pretože bhakti je dostupná všade kde sme. Ďakujem za pozornosť, želám pekný týždeň. Želám veľa sily aby ste dokázali uskutočniť ten experiment a dokázali odolať banánom máye. Dám vám ešte taký tip a ten je, že sila príťažlivosti pozitivít je silnejšia ako negatívna odpudivá stránka, takže sa sústreďte na pozitívne veci a pripútanosť ku Krišnovi a všetky neblahé veci odídu, ale chce to trochu koncentrovaného úsilia.

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

Pridať komentár:

Zatiaľ žiadne komentáre.

Mohlo by vás zaujímať

Praktické
Čítaj viac
Filozofia Nevyslovené prekážky Sekta
Čítaj viac
Filozofia Japa Vzťahy Praktické
Čítaj viac