Šrí Súta Goswámi povedal: „Ó mudrci, dovoľte mi, aby som sa pokorne a s úctou poklonil Najvyššiemu Pánovi Harimu, Bhagavánovi Šrí Krišnovi, synovi Devakí a Vásudevu, ktorého milosťou môžem opísať pôstny deň, ktorý odstraňuje všetky druhy hriechov.
Bolo to pre oddaného Judhišthíra, keď Pán Krišna opísal dvadsaťštyri základných dní ékádaší, ktoré ničia hriech, a teraz vám pripomeniem jednu z týchto rozpráv.
Vysoko učení mudrci vybrali týchto dvadsaťštyri príbehov z osemnástich purán, pretože sú vskutku vznešené. Judhišthír mahárádž povedal: „Ó, Pane Krišna, ó Vásudéva, prijmi, prosím, moje pokorné poklony. Popíš mi ékádaší, ku ktorému dochádza počas svetlej časti mesiaca Čaitra (marec – apríl). Ako sa volá a aká je jeho sláva? “
Pán Šrí Krišna odpovedal: „Ó Judhišthír, prosím, pozorne ma počúvaj, keď hovorím o dávnej histórii tohto posvätného ékádaší, o histórii, ktorú Vasištha muni kedysi vyrozprával kráľovi Dilipovi, pradedovi Pána Rámačandru.
Kráľ Dilipa sa opýtal veľkého mudrca Vasišthu: „Ó, múdry brahmána, rád by som počul o ékádaší, ktoré prichádza počas svetlej časti mesiaca Čaitra. Popíš mi ho, prosím.“
Vasištha muni odpovedal: „Ó kráľ, tvoja otázka je slávna. Rád ti zodpoviem, čo chceš vedieť. ékádaší, ktoré sa vyskytne počas svetlého štrnásťdnia Čaitra, sa volá Kamada ékádaší. Požiera všetky hriechy tak, ako lesný požiar požiera všetko suché drevo. Je veľmi očistný a udeľuje najvyššie zásluhy tomu, kto ho verne nasleduje. Ó kráľ, teraz si vypočuj starodávnu históriu, ktorá je taká záslužná, že zbavuje človeka všetkých hriechov iba tým, že je vypočutá.
Kedysi dávno existoval mestský štát menom Ratnapura, ktorý bol zdobený zlatom a klenotmi, a v ktorom by sa otravné hady tešili z opojenia. Kráľ Pundarika bol vládcom tohto najkrajšieho kráľovstva, ktoré malo medzi svojimi občanmi mnoho gandharvov, kinnarov a apsár. Medzi gandharvami boli Lalit a jeho manželka Lalita, ktorá bola obzvlášť krásnou tanečnicou. Obaja boli k sebe intenzívne priťahovaní a ich domov bol plný bohatstva a vynikajúceho jedla. Lalita svojho muža veľmi milovala a rovnako on na Lalitu neustále myslel vo svojom srdci. Kedysi na dvore kráľa Pundarika tancovalo veľa gandharvov a Lalit spieval sám, bez svojej manželky. Pri speve nemohol na ňu prestať myslieť, a kvôli tomuto rozptýleniu stratil prehľad o metrike a melódii piesne. Lalit skutočne nesprávne zaspieval koniec svojej piesne a jeden zo závistlivých hadov, ktorí sa zúčastňoval kráľovského dvora, sa kráľovi sťažoval, že Lalit bol pohltený myslením na svoju manželku namiesto na svojho panovníka.
Keď to kráľ počul, zúril a jeho oči od zúrivosti sčervenali. Zrazu zakričal: „Och, hlúpy darebák, pretože si žiadostivo myslel na ženu namiesto toho, aby si pri plnení svojich dvorných povinností úctivo myslel na svojho kráľa, preklínam ťa, aby si sa okamžite stal kanibalom! Ó kráľ, z Lalita sa okamžite stal strašný kanibal, veľký démon požierajúci ľudí, ktorého vzhľad desil každého. Jeho paže boli osem kilometrov dlhé, ústa veľké ako obrovská jaskyňa, oči úžasné ako Slnko a Mesiac, nozdry pripomínali obrovské jamy v zemi, krk bol skutočnou horou, boky široké štyri míle, a jeho obrovské telo sa tiahlo celých šesťdesiatštyri míľ do výšky. Tak nebohý Lalit, milovaný spevák gandharvov, musel podstúpiť reakciu svojho priestupku proti kráľovi
Pundarikovi.
Lalitu, ktorá videla, že jej manžel trpí ako hrozný kanibal, zachvátil smútok. Pomyslela si: „Teraz, keď môj drahý manžel trpí účinkami kráľovej kliatby, čo má byť mojím údelom? Čo mám robiť? Kam by som mala ísť?“ Takto Lalita trúchlila dňom i nocou. Namiesto toho, aby si užívala život ako gandharvova manželka, musela sa túlať všade v hustej džungli so svojím obludným manželom, ktorý úplne prepadol kúzlu kráľovskej kliatby a bol plne pohrúžený v strašných hriešnych činnostiach. Pohodlne putoval zakázaným krajom, kedysi krásny gandharva, degradovaný do príšerného stavu ľudojeda.
Lalita bola úplne rozrušená, keď videla, ako jej drahý manžel v svojom hroznom stave trpí a nasledujúc jeho šialenú cestu začala plakať. Našťastie však jedného dňa Lalita narazila na mudrca Šringiho. Sedel na vrchole slávneho kopca Vindhjáčala. Keď sa k nemu priblížila, okamžite sa askétovi poklonila. Mudrc si všimol, ako sa pred ním sklonila a povedal: „Ó, najkrajšia, kto si? Čia si dcéra a prečo si sem prišla? Prosím, povedz mi všetko pravdivo. Lalita odpovedala: „Ó, veľký mudrc, som dcérou veľkého gandharvu Viradhanvu a moje meno je Lalita. Túlam sa lesmi a lúkami so svojím drahým manželom, ktorého kráľ Pundarika preklial, aby sa stal ľudožravým démonom. Ó brahmána, veľmi ma mrzí, keď vidím jeho zúrivú formu a odporné hriešne činnosti.
Ó majster, povedzte mi, prosím, ako môžem vykonať nejaký zmierovací akt v mene môjho manžela? Aký zbožný čin môžem urobiť, aby som ho vyslobodila z tej démonickej formy, ó, najlepší z brahmánov?
„Mudrc odpovedal:„ Ó, nebeská deva, existuje ékádaší menom Kamada, ktoré sa vyskytuje v svetlých štrnástich dňoch mesiaca Čaitra. Čoskoro to nastane. Kto sa v tento deň postí, má splnené všetky svoje túžby. Ak budeš dodržiavať tento ékádaší pôst podľa jeho pravidiel a predpisov a dáš takto získané zásluhy svojmu manželovi, bude okamžite zbavený kliatby. “
Lalita bola veľmi šťastná, keď počula tieto slová od mudrca. Verne dodržiavala pôst Kamada ékádaší podľa pokynov mudrca Šringiho a na dvadaší navštívila Božstvo Pána Vásudevu a povedala: „Verne som dodržiavala pôst Kamada ékádaší. Vďaka zásluhám, ktoré som získala dodržiavaním tohto pôstu, nech je môj manžel oslobodený od kliatby, ktorá ho zmenila na
démonského kanibala. Nech ho takto získané zásluhy zbavia biedy.“
Len čo Lalita prehovorila, jej manžel, ktorý stál neďaleko, bol okamžite vyslobodený z kráľovej kliatby. Okamžite získal späť svoju pôvodnú podobu gandharvu Lalita, pekného nebeského speváka zdobeného mnohými krásnymi ozdobami. Teraz si so svojou manželkou Lalitou mohol užívať ešte väčšie bohatstvo ako predtým. To všetko bolo dosiahnuté mocou a slávou Kamada ékádaší.
Nakoniec manželia gandharvovia nasadli do nebeského lietadla a vystúpili do neba. Lord Šrí Krišna pokračoval: „Ó Judhišthír, najlepší z kráľov, každý, kto počuje toto úžasné rozprávanie, by mal určite podľa svojich schopností dodržiavať sväté Kamada ékádaší, ktoré poskytuje tak veľké zásluhy pre toho kto ho verne nasleduje. Preto som ti opísal jeho slávu v prospech celého ľudstva. Nie je lepšie Ékádaši ako Kamada ékádaší. Dokáže vykoreniť aj hriech zabitia brahmánu, taktiež ruší démonské kliatby a čistí vedomie. Vo všetkých troch svetoch, medzi pohyblivými aj nehybnými živými bytosťami, niet lepšieho dňa.“
Zatiaľ žiadne komentáre.