späť

Zjavenie Advaitu áčárju

Zjavenie Advaitu áčárju

pôst

Dnešok je priaznivým dňom zjavenia Šrí Advaita Ačárju a skvelým dňom pre všetkých Gaudiya vaišnavov. Je práve tým, kto je zodpovedný za zjavenie Šrí Čaitanya Maháprabhua, a preto máme voči nemu veľký dlh. Keby neexistoval Advaita áčárja, neexistovala by misia Šrílu Prabhupádu, predošlých duchovných učiteľov, ani sankírtanové hnutie či Yogapit. Ba čo viac, bez neho by v skutočnosti nebol vôbec žiadny hmotný svet a nemali by sme príležitosť napraviť náš vzťah k Bohu.

Aby sme porozumeli Advaita áčárjovi, musíme sa vrátiť späť v čase, konkrétnejšie pred samotný začiatok času a existenciu vesmíru. Existoval vtedy len Mahá-Višnu, ktorý ležal v kauzálnom oceáne. Pochopil túžbu duší vykonávať činnosti a uprel svoj pohľad na neprejavenú hmotnú energiu. Tento pohľad sa manifestoval ako Pán Sada Šiva, ktorý prenáša všetky duše do hmotnej prírody a oplodňuje ju, čím vytvára podmienky pre stvorenie všetkých hmotných vesmírov.

Na hranici medzi duchovným a hmotným svetom existuje planéta, ktorá je napol svetlá a napol temná. Svetlá strana leží v Brahmajyoti, na duchovnej strane, zatiaľ čo temná strana leží na hmotnom svete. Pán Sada Šiva žije na svetlej strane, kde so svojimi spoločníkmi vykonáva kírtan a robí plány, ako oslobodiť všetky podmienené duše. Pán Sada Šiva je expanzia Višnu tattvy, preto sa v jednom zmysle nelíši od samotného Pána Mahávišnua. Nie je v kontakte s hmotnou energiou.

Pán Sada Šiva sa expanduje do Pána Šivu, ktorý žije na odvrátenej strane planéty s Durga dévi. Kontaktom s hmotnou energiou je istá časť jeho vlastností prektytá a tak vzniká Šiva tattva. Tento pôvodný Pán Šiva sa expanduje do rôznych podôb, jednej pre každý vesmír. Toto je Pán Šiva, ktorého poznáme, najlepší z vaišnavov, ktorý sa zjaví, keď sa Pán Brahma nahnevá na Kumarov.

Pán Advaita áčárja je inkarnácia Pána Sada Šivu, a preto sa ráta medzi expanzie Višnu tattvy. A pretože sa Pán Sada Šiva nelíši od Pána Mahá Višnua, Advaita ačárja sa označuje aj ako inkarnácia Maha Višnua.

Prichádza s cieľom oslobodiť trpiace duše Kali yugy. Keď si uvedomí, že by to nebolo možné urobiť svojpomocne, modlí sa za príchod Pána Čaitanyu a uctieva Pána pomocou Tulasí mandžári a vody Gangy. Je popísané, že jeho úpenlivé žiadosti boli také hlasné, že prerazili obal vesmíru a prešli až na Goloku, kde ich počul Šrí Čaitanya Maháprabhu.

Advaita áčárja mal 52 rokov, keď sa Maháprabhu zjavil, ale je opísaný ako veľmi krásny a žiarivý, vyzerajúci ako zlatá hora s tilakom na čele, girlandou Tulasí okolo krku, širokou hruďou a dlhými pažami ako choboty slonov. Na svete zostával až do svojich 125. narodenín, čím v skutočnosti prekonal vekom aj Maháprabhua.

Zasvätil ho Madhavendra Purí a celý život žil vzorným spôsobom, čím nám dal príklad ideálneho správania. Z tohto dôvodu dostal titul „Áčárja“. Ako je opísané v Čaitanya Čaritamrite:

„Je nazýváný Advaita, pretože sa nelíši od Hariho, Najvyššieho Pána. Ācārya sa mu vraví preto, že šíri oddanú službu. Je to Pán a zároveň inkarnácia Pánovho oddaného. Preto sa uchyľujem pod Jeho ochranu. (CC Adi 1.13)

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

0 komentárov