späť

Ratha Yatra

Ratha Yatra

+ odchod Šrí Svarupa Damodara goswámiho
+ odchod Šrí Šivánanda Sena

Ratha Yatra festival, alebo “festival vozov” patrí k jedným z najstarších náboženských festivalov na svete. Pôvod tejto veľkolepej udalosti nájdeme vo východoindickom meste názvom Puri, no vďaka milosti Štílu Prabhupádu sa dnes tento sviatok oslavuje v takmer všetkých častiach sveta. Prvý krát bola Ratha Yatra v západnom svete usporiadaná v roku 1973 v San Franciscu. Odvtedy sa každoročne odohráva nie len v Indii, ale aj po celom svete ako oslava Šrí Krišnu v podobe Pána Jagannatha.

Meno Jagannath v preklade znamená “Pán vesmíru”. Jagat znamená svet v pohybe. Planéty sú v pohybe, Slnko je pohybe a aj stromy ktoré sú zdanlivo nehybné sú v stálom pohybe. Preto sa materiálny svet nazýva Jagat a jeho Najvyšší Pán nesie meno Jagannatha – majiteľ všetkých týchto pohybov.

Spolu s Jaganatthom sú uctievaní taktiež jeho súrodenci, brat Balaráma, ktorý prináša silu a pôžitok a sestra Subhadra, ktorá prináša priazeň a blahobyt. Kombinácia týchto troch reprezentuje našu ochranu pred všetkými nepriaznivými okolnosťami materiálneho sveta. Každému zo súrodencov je na festival venovaný jeden voz s príslušnými farbami látok a špecifickými symbolmi, a ak sa niekto nachádza na jednom z týchto vozov, v materiálom svete sa už viac nezrodí.

Jagannathovi patrí voz označený čakrou a Garudou s látkami žltej farby s štyrmi bielymi koňmi. Príslušné ochranné božstvo je Nrsimha. Balarámov voz je modrý so znakom lotosového chodidla, chránený božstvom Šéša. Subhadrin voz nesie znak lotosového kvetu, farbu čiernej látky a chránený je Vana-durgou.

 

 

Zdieľajte článok s vašimi priateľmi

0 komentárov